Εξεταστική διαδικασία για τους φοιτητές 5ου ή μεγαλύτερου έτους σπουδών.

Καταχωρήθηκε: 18/05/2023 | 09:17
Τελευταία ενημέρωση: 19/05/2023 | 13:51
Ημερομηνία λήξης: 30/09/2023 | 09:17
Κατηγορία: Σημαντικά

Οι φοιτητές που έχουν συμπληρώσει την περίοδο κανονικής φοίτησης (4 έτη) μπορούν να εξετάζονται (από το 5ο έτος σπουδών) κατά την εξεταστική περίοδο κάθε ακαδημαϊκού εξαμήνου, σε όλα τα μαθήματα που επιθυμούν, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 65 του Ν. 4957/2022. Με βάση αυτή τη ρύθμιση, στην επερχόμενη εξεταστική περίοδο του Ιουνίου, το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει όλα τα μαθήματα που διδάσκονται τόσο στο χειμερινό όσο και στο εαρινό εξάμηνο. Επισημαίνεται ότι δικαίωμα συμμετοχής στα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου έχουν μόνο όσοι φοιτητές βρίσκονται τουλάχιστον στο 9ο εξάμηνο σπουδών, δηλαδή όλοι οι φοιτητές του παλαιού Προγράμματος Σπουδών Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ και παλαιότερων. Οι φοιτητές του νέου Προγράμματος Σπουδών δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα, καθώς δεν έχουν ολοκληρώσει ακόμη την ελάχιστη διάρκεια σπουδών.

Θα βγει σχετική ανακοίνωση ως προς την δήλωση της εμβόλιμης.