Διεθνές Συνέδριο SEEDA-CECNSM 2022

Καταχωρήθηκε: 19/09/2022 | 13:37
Ημερομηνία λήξης: 25/09/2022 | 23:30

Στα Ιωάννινα το διεθνές Συνέδριο SEEDA-CECNSM 2022

23 – 25 Σεπτεμβρίου στο Τεχνολογικό Πάρκο Ηπείρου, με τη συμμετοχή εμπειρογνωμόνων από τη βιομηχανία και τον ακαδημαϊκό χώρο

Στο επίκεντρο του επιστημονικού και τεχνολογικού ενδιαφέροντος θα βρεθεί για τρεις ημέρες η πόλη των Ιωαννίνων, η οποία φιλοξενεί ένα σημαντικό διεθνές υβριδικό συνέδριο.

Ο λόγος για το Συνέδριο Σχεδιασμού Αυτοματισμού, Μηχανικής Υπολογιστών, Δικτύων Υπολογιστών και Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης – Νοτιοανατολικής Ευρώπης (SEEDA-CECNSM 2022), το οποίο συνδιοργανώνουν τα Τμήματα: Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τα Τμήματα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Η 7η διοργάνωση θα λάβει χώρα από 23 έως 25 Σεπτεμβρίου 2022 στο Τεχνολογικό Πάρκο Ηπείρου, σε συνεργασία με το Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), έναν κορυφαίο φορέα που διοργανώνει τα μεγαλύτερα διεθνή συνέδρια.

Είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, που επιλέγεται η Ήπειρος για τη διεξαγωγή των εργασιών του Συνεδρίου (η 6η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε το 2021 στην Πρέβεζα), αποδεικνύοντας τη δυναμική που αναπτύσσεται στην περιοχή μας στον τομέα της ανάδειξης των νέων τεχνολογιών.

Εξάλλου, στόχος των διοργανωτών είναι η προώθηση της έρευνας και της γνώσης και η στήριξη της τοπικής κοινωνίας, η οποία κάνει σημαντικά βήματα στην μετατροπή της Βορειοδυτικής Ελλάδας, σε κόμβο περιφερειακής  ανάπτυξης.

Το γενικό θέμα του Συνεδρίου επιθυμεί να δώσει μια εικόνα για τον μοναδικό κόσμο που πηγάζει από την αλληλεπίδραση μεταξύ των τομέων της Μηχανικής Υπολογιστών, των Δικτύων και του Αυτοματισμού.

Εμπειρογνώμονες από τη βιομηχανία και τον ακαδημαϊκό χώρο από την Ελλάδα και το εξωτερικό έχουν προσκληθεί να ταξιδέψουν στα Ιωάννινα και να συμμετάσχουν στο Συνέδριο, ώστε να ανταλλάξουν ιδέες, καινοτομίες και να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της τρέχουσας έρευνας στους πιο εξελιγμένους παραπάνω τομείς.

Ειδικότερα, στο συνέδριο προσκεκλημένοι θα είναι δύο κορυφαίοι ομιλητές: ο Λουκάς Αστρακάς, Αναπληρωτής Καθηγητής Ιατρικής Φυσικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ο οποίος θα μιλήσει για τον «Άνθρωπο ενάντια στην Τεχνητή Νοημοσύνη στην Ακτινολογία» και ο Παναγιώτης Σαρηγιαννίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, ο οποίος θα πραγματοποιήσει παρουσίαση με θέμα: «Επόμενης γενιάς Internet of Things: Απαιτήσεις, Εφαρμογές και Παραδείγματα».

Είναι χαρακτηριστικό, ότι το Συνέδριο θα φιλοξενήσει workshops, ειδικές συνεδρίες, διαλέξεις και περισσότερες από 90 παρουσιάσεις επιστημονικών εργασιών από όλο τον κόσμο.

Στις θεματικές ενότητες του Συνεδρίου θα αναφερθούν οι τελευταίες εξελίξεις για διάφορους τομείς της τεχνολογίας όπως: Βασικές Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση, Τεχνολογίες και Εφαρμογές e-Health, Ενσωματωμένα συστήματα και εφαρμογές, Αλληλεπίδραση ανθρώπου υπολογιστή, Βιοϊατρική Τεχνολογία, 4η Βιομηχανική Επανάσταση κ.α..

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι εργασίες του SEEDA-CECNSM 2022 θα διεξαχθούν δια ζώσης, με ταυτόχρονη διαδικτυακή προβολή και παρακολούθηση.

Επίσημη γλώσσα του Συνεδρίου είναι η Αγγλική.

Με την υποστήριξη του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ), της Περιφέρειας Ηπείρου και του Δήμου Ιωαννιτών.