ILONET Webinar

ILONET Webinar:

Μεταφορά Τεχνολογίας και Υποστήριξη Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων

Τελική εκδήλωση του έργου Ilonet

Τo ILONET project είναι ένα έργο που στοχεύει στη υποστήριξη Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων και Ερευνητικών Κέντρων μέσω της δημιουργίας νέων πολιτικών, προϊόντων και υπηρεσιών για μεταφορά τεχνολογίας, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της σύνδεσης μεταξύ της έρευνας και του επιχειρηματικού κόσμου.

Τα αποτελέσματα που επιτεύχθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια στο πλαίσιο της υλοποίησης του έργου με τίτλο «Fostering capacities and networking of industrial liaison offices, exploitation of results and business support» και ακρωνύμιο ILONET (με χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα  Interreg Greece – Italy 2014-2020) θα παρουσιαστούν στη διάρκεια της διαδικτυακής τελικής εκδήλωσης που θα λάβει χώρα την Πέμπτη, 19 Νοεμβρίου 2020 και ώρες 11:00-13:00.

Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από το ARTI (Agency for Technology and Innovation of Apulia) θα αποτελέσει μια χρυσή ευκαιρία να γίνουν γνωστά στο ευρύ κοινό τα αποτελέσματα που επιτεύχθηκαν από τη διετή και πλέον συνεργασία όλων των φορέων του έργου με στόχευση στην προώθηση και δικτύωση των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας, για την αξιοποίηση των ερευνητικών αποτελεσμάτων και στην υποστήριξη των επιχειρήσεων.

Στη διαδικτυακή αυτή εκδήλωση θα παρουσιαστούν οι πρωτοβουλίες και οι δράσεις που ανέλαβαν τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα (Πανεπιστήμιο Πατρών, Πανεπιστήμιο του Μπάρι, Ιόνιο Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων) που συμμετέχουν στο έργο, οι εμπειρίες της ARTI, του Δικτύου NETWAL και του Scuola Superiore Sant'Anna της Πίζας στον τομέα της μεταφοράς τεχνολογίας καθώς και οι προοπτικές του προγράμματος για νέες δράσεις μέσω του προγράμματος Interreg Ελλάδας-Ιταλίας.

Βασικοί συνεργάτες και κύριοι ομιλητές του έργου είναι:

• Πανεπιστήμιο Πατρών (επικεφαλής εταίρος),
  • Πανεπιστήμιο Μπάρι,
  • ARTI,
  • Ιόνιο Πανεπιστήμιο και
  • Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Οι εργασίες της εκδήλωσης θα ανοίξουν με το χαιρετισμό της Project Officer του έργου κας Πηνελόπης Μήτση και της Επικεφαλής Εταίρου του έργου κα Ιωάννα Γιαννούκου, Επικ. Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Πατρών. Στη συνέχεια, θα λάβουν τον λόγο όλοι οι εκπρόσωποι των φορέων προκειμένου να παρουσιάσουν τα κύρια αποτελέσματα του έργου:

• Ευριπίδης Γλαβάς, Καθηγητής και Κοσμήτορας της Σχολής Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
  • Μάρκος Αυλωνίτης, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου,
  • Ιωάννης Καρύδης, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου και
  • Valeria Patruno, Ερευνητικός Συνεργάτης του ARTI.

Τα πρωτοποριακά αποτελέσματα και οι νέες πρακτικές που υιοθετήθηκαν στο έργο θα παρουσιαστούν από τους:

• Παναγιώτη Δημόπουλο, Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών και Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του Patras Innovation Quest – Patras IQ,
  • Annamaria Demarinis Loiotile, Εκπρόσωπος του Creativity and Innovation Center του Πανεπιστημίου του Μπάρι και
  • Damiano Petruzzella, Εκπρόσωπος του CIHEAM Bari.

Οι διαδικασίες παρέμβασης στην Μεταφορά Τεχνογνωσίας θα παρουσιαστούν από τους:

• Stefano Marastoni, Επικεφαλής της Πολιτικής Περιοχής Μεταφοράς Τεχνολογία του ARTI,
  • Massimiliano Granieri, Εκπρόσωπος του NETVAL και
  • Monia Gentile, Επικεφαλής του Γραφείου Μεταφορά Γνώσης του Scuola Superiore S. Anna.

Τέλος, πριν από τα συμπεράσματα θα δοθεί έμφαση στις ευκαιρίες και των χρηματοδοτικών εργαλείων με βάση τον προγραμματισμό 2021-2027, από τους:

• Σπύρο Σιούτα, Καθηγητή του Πανεπιστημίου Πατρών,
  • Ιωάννα Γιαννούκου, Επικ. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Πατρών
  • Gianfranco Gadaleta, Συντονιστής της Κοινής Γραμματείας του προγράμματος Interreg Ελλάδας - Ιταλίας).

Η παραπάνω πρωτοβουλία θα συντονιστεί από τον Carlo Gadaleta Caldarol (ARTI).

H κύρια στόχευση του ILONET project είναι

• να διαμοιράσει και να ενδυναμώσει τις ικανότητες, τις δυνατότητες, τις μεθοδολογίες, τα οργανωτικά μοντέλα και τις επιχειρησιακές πρακτικές, οι οποίες αναπτύσσονται για την κεφαλαιοποίηση των αποτελεσμάτων της έρευνας και της καινοτομίας
  • να μεταφέρει την τεχνογνωσία στις επιχειρήσεις με στοχευμένες δράσεις όπως διασυνοριακές συναντήσεις και εκπαίδευση του ανθρώπινου δυναμικού

Η εκδήλωση, που θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα, διοργανώνεται από την ARTI σε συνεργασία με όλους τους Εταίρους του Ilonet.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη και προϋποθέτει την προεγγραφή στην ηλεκτρονική φόρμα κάνοντας κλικ εδώ

Μετά την εγγραφή, οι οδηγίες συμμετοχής θα σταλούν μέσω email στη διεύθυνση email που καταχωρίσατε.

Πληροφορίες για το έργο: interreg-ilonet.eu/